Przez misje poznajemy świat
12-06-2013, 22:21

Jeszcze przed rozpoczęciem wakacyjnych podróży uczniowie Szkoły Podstawowej im. B. Tokaja w Nieporęcie mogli poczuć przedsmak przygody, odbywając egzotyczną wyprawę do Sierra Leone, kraju położonego w Afryce, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego.

Zabrał ich w nią ks. Jacek Turek, który przez trzy lata pracował jako misjonarz w Kambii - jednym z 14 dystryktów w Sierra Leone.

Podróż była wprawdzie wirtualna, ale dostarczyła uczniom wielu emocji. Ksiądz pokazał filmy nagrane podczas pracy misyjnej, z których dzieci dowiedziały się m. in. jak wygląda codzienne życie ich afrykańskich kolegów, nauka w szkole czy przedszkolu. Podczas spotkania ksiądz odpowiedział na liczne pytania uczniów dotyczące kultury, obyczajów i trudnych warunków życia panujących w Sierra Leone. Pokazał też element afrykańskiego stroju, który chętni mogli przymierzyć. Najwięcej emocji wśród najmłodszych wzbudziły stosowane w szkołach afrykańskich metody wychowawcze, które są o wiele bardziej surowe niż te obowiązujące u nas.

Spotkanie z księdzem Jackiem przybliżyło dzieciom istotę misji, było cenną lekcją geografii, ale też pokory. Ze zdumieniem przyjęli wiadomości o tym, że gdzieś na świecie ludzie żyją bez prądu, lodówki, komputera, że chodzenie do szkoły jest przywilejem, a nie obowiązkiem, że często brakuje pożywienia.

Serdecznie dziękujemy ks. Jackowi, że zechciał podzielić się swoim doświadczeniem z pracy misyjnej. Uświadomił uczniom, ale i nauczycielom biorącym udział w spotkaniu, jak wiele zostało nam dane, jak wiele posiadamy, choć być może nie zawsze umiemy to docenić.
- Iwona Kopka

Poniżej zdjęcia ze spotkania z dziećmi (po kliknięciu otworzą się w większym rozmiarze):