Dożynki Diecezjalno-Powiatowo-Gminne
15-08-2013, 20:48Czcigodni Księża Proboszczowie i Rektorzy Kaplic,
Umiłowani w Chrystusie Rolnicy,
Drodzy Mieszkańcy wsi i miast


Św. Marek zapisał w swej Ewangelii (4,26-ns) Jezusową przypowieść o Królestwie Niebieskim, które wzrasta jak rzucone w glebę ziarno. Zapewne na dźwięk tych słów Chrystusa biją żywiej serca tych wszystkich, którzy z pracy na roli czerpią swe codzienne utrzymanie i z jej owoców zapewniają codzienny chleb innym.

Zbawiciel powiedział: Z królestwem Bożym dzieje się tak, jak gdyby ktoś nasienie wrzucił w ziemię. Czy śpi, czy czuwa, we dnie i w nocy nasienie kiełkuje i rośnie, on sam nie wie jak. Ziemia sama z siebie wydaje plon, najpierw źdźbło, potem kłos, a potem pełne ziarno w kłosie. A gdy stan zboża na to pozwala, zaraz zapuszcza się sierp, bo pora już na żniwo. Wiemy dobrze, że tak właśnie jest od wieków, tak uczy nas wielopokoleniowe doświadczenie.

Jesteście, Drodzy Rolnicy, każdego dnia świadkami tego misterium, tajemnicy płodności i owocowania ziemi i roślin. I choć tak wiele wiemy, jak wspomagać i chronić te naturalne procesy, doświadczamy też, jak kruche są nasze wysiłki, i jak bardzo jesteśmy zależni od Bożego błogosławieństwa.

Za to błogosławieństwo udzielone ziemi i trudzącym się na niej ludziom chcemy Ojcu Niebieskiemu dziękować. O nie na każdy dzień, który jeszcze przed nami, chcemy prosić.

Dożynki Diecezjalno - Powiatowo - Gminne odbędą się w tym roku w gościnnym Mińsku Mazowieckim, tam chcemy w sposób szczególny zawierzać się Bożej Opatrzności.

Dzięki życzliwości i zaangażowaniu Władz Samorządowych oraz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny będziemy mogli wspólnie modlić się i cieszyć plonami tegorocznych żniw i zbiorów podczas uroczystości w niedzielę 25 sierpnia. Zapraszam wszystkich, którym leży na sercu dobro wsi, i którzy chcą złożyć dziękczynienie Bogu za otrzymane łaski na Mszę świętą koncelebrowaną, sprawowaną o godzinie 13.00 na terenie Zespołu Szkół Nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Mińsku Mazowieckim przy ul. Budowlanej 4.

Staropolskim obyczajem proszę o przygotowanie dożynkowych wieńców, które będą wyrazem Waszej wdzięczności i symbolem poniesionego trudu. Niech to będzie nasze wspólne święto, bogate świadectwem wiary, kultury, regionalnego folkloru.

Szczególne Boże błogosławieństwo i wstawiennictwo Matki Bożej Zwycięskiej niech ogarnia wszystkich Rolników naszej Diecezji.

Warszawa, 9 sierpnia 2013 roku

Abp Henryk Hoser SAC
Biskup Warszawsko-Praski

dodał: Administrator strony

ostatnie newsy [4]


Powered by News Asystent v1.5