Kolęda 2014: 2 grudnia - 5 grudnia
01-12-2013, 09:57

Modlitewne spotkanie kolędowe stanowi wyznanie wiary rodziny, które powinno zgromadzić wszystkich domowników. Przede wszystkim obejmuje ono wspólne dziękczynienie za otrzymane łaski, prośbę o błogosławieństwo w nowym roku.

Wizyty duszpasterskie w naszej parafii w tym tygodniu:

2 XII, poniedziałek:
- od godz. 15.00
- Osiedle Las, ul. Chłodna od nr 1 (z przerwą na Mszę św. wieczorną)
- od godz. 18.00 - Wólka Radzymińska, rodziny od strony Sierakowa do Państwa Gołdys – tj. nr 20

3 XII, wtorek:
- Osiedle Las, ul. Myśliwska od nr 1
- od godz. 18.00 - Wólka Radzymińska, od rodziny Państwa Kuneckich do Państwa Grzybowskich - tj. nr 31

4 XII, środa:
- Osiedle Las, ul. Szafirowa i ul. Pionierska od nr 1
- od godz. 18.00 - Wólka Radzymińska, od nr 31B do Pani Markowskiej

5 XII, czwartek:
- Osiedle Las, ul. Ogrodowa od nr 1
- od godz. 18.00 - Wólka Radzymińska, od Państwa Burakowskich do Państwa Pisarek – tj. nr 38

Informacje dotyczące kolędy będą przekazywane przez Pana Kościelnego, roznoszącego kadzidło i kredę.

Przygotowanie do kolędy:
* Poświęconą kredą piszemy na drzwiach domu "K+M+B 2014"

Dziś mało kto wie, co tak naprawdę ów napis oznacza. Prawie każdy zapytany o to odpowie, że kreślone litery "KMB" oznaczają trzech króli, Kacpra, Melchiora i Baltazara. Nic bardziej mylnego.

Zwyczaj pisania kredą, którą poświęca się 6 stycznia w uroczystość Objawienie Pańskiego, istnieje w Kościele od XVII wieku. Pisane obecnie przez wiernych litery są błędną interpretacją łacińskiej inskrypcji: „Niech Chrystus błogosławi ten dom”. W średniowieczu powstała legenda dotycząca ewangelicznych Mędrców ze Wschodu, którzy przybyli do żłóbka. Nazwano ich trzema królami i nadano imiona: Kacper, Melchior i Baltazar. Także świętu Objawienia Pańskiego przypisano mylną nazwę święta Trzech Króli. Ponieważ kredę święcono właśnie wtedy, w świadomości wiernych szybko utrwaliło się błędne myślenie, iż litery „C M B” oznaczają właśnie trzech króli; imię Kacpra z łaciny pisze się przez „C”. Z czasem w języku polskim i niemieckim doszło do spolszczenia tego zapisu zastępując „C” literą „K”.

Zgodnie z obrzędami błogosławieństw, oznaczenie drzwi winno przebiegać w następujący sposób: Głowa rodziny stojąc przed progiem w otwartych drzwiach mówi: Słowo ciałem się stało, na co domownicy odpowiadają: I zamieszkało miedzy nami. Następnie poświęcona kredą piszę na drzwiach Litery K+ M+B oraz datę bieżącego, nowego roku. Krzyżyki między literami są symbolem znaku krzyża błogosławieństwa, a litery są skrótem łacińskiej inskrypcji: „Christus Mansionem Benedicat”, co oznacza „Niech Chrystus pobłogosławi ten dom”. Cyfry oznaczają nowy rok, na który przyjmujemy błogosławieństwo Pana Jezusa.

Na koniec kreślący napis mówi: Niech każdy szukający Chrystusa znajdzie Go zawsze między nami. na co domownicy odpowiadają: Amen!

* Kadzidłem okadzamy dom
* Na kolędę gromadzi się cała rodzina w komplecie.
* Stół nakryty białym obrusem – na stole krzyż, Pismo Święte, zapalone świece, woda święcona, kropidło.
* Dzieci w wieku szkolnym przygotowują swój zeszyt od religii.

Na czas kolędy kancelaria parafialna czynna jest tylko rano od 8.00 – 9.00