Kolęda 2014: 6 stycznia - 11 stycznia
05-01-2014, 16:31

Modlitewne spotkanie kolędowe stanowi wyznanie wiary rodziny, które powinno zgromadzić wszystkich domowników. Przede wszystkim obejmuje ono wspólne dziękczynienie za otrzymane łaski, prośbę o błogosławieństwo w nowym roku.

Wizyty duszpasterskie w naszej parafii w tym tygodniu:

6 I, poniedziałek:
- od godz. 18.00
- Nieporęt, ul. Zwycięstwa - od Państwa Falgart (nr 29H) do Państwa Muda (nr 29A)

7 I, wtorek:
- od godz. 18.00
- Nieporęt, ul. Zwycięstwa - od Państwa Wymentowicz (nr 30) do Państwa Kwiecińskich (nr 35)

8 I, środa:
- od godz. 18.00
- Nieporęt, ul. Zwycięstwa - od Państwa Kamińskich (nr 36B) do Państwa Gajda (nr 24)

9 I, czwartek:
- od godz. 18.00
- Nieporęt, ul. Zwycięstwa - od Państwa Koperskich (nr 11C) do Pani Trojanowskiej tj do ul. Lawendowej

10 I, piątek:
- od godz. 18.00
- Nieporęt,ul. Zwycięstwa - od Państwa Król (nr 20C) do Państwa Reda (nr 14A)

11 I, sobota:
- od godz. 9.00
- Nieporęt, ul. Zwycięstwa - od Państwa Kotowskich (nr 9) do Państwa Kawka (nr 1)
- od godz. 9.00 - Nieporęt, - ul. Małołęcka - od strony ul. Pęczkowskiego i w stronę Aleksandrowa do Państwa Kawka (nr 1)

Informacje dotyczące kolędy będą przekazywane przez Pana Kościelnego, roznoszącego kadzidło i kredę.

Przygotowanie do kolędy:
* Poświęconą kredą piszemy na drzwiach domu "K+M+B 2014"

Dziś mało kto wie, co tak naprawdę ów napis oznacza. Prawie każdy zapytany o to odpowie, że kreślone litery "KMB" oznaczają trzech króli, Kacpra, Melchiora i Baltazara. Nic bardziej mylnego.

Zwyczaj pisania kredą, którą poświęca się 6 stycznia w uroczystość Objawienie Pańskiego, istnieje w Kościele od XVII wieku. Pisane obecnie przez wiernych litery są błędną interpretacją łacińskiej inskrypcji: „Niech Chrystus błogosławi ten dom”. W średniowieczu powstała legenda dotycząca ewangelicznych Mędrców ze Wschodu, którzy przybyli do żłóbka. Nazwano ich trzema królami i nadano imiona: Kacper, Melchior i Baltazar. Także świętu Objawienia Pańskiego przypisano mylną nazwę święta Trzech Króli. Ponieważ kredę święcono właśnie wtedy, w świadomości wiernych szybko utrwaliło się błędne myślenie, iż litery „C M B” oznaczają właśnie trzech króli; imię Kacpra z łaciny pisze się przez „C”. Z czasem w języku polskim i niemieckim doszło do spolszczenia tego zapisu zastępując „C” literą „K”.

Zgodnie z obrzędami błogosławieństw, oznaczenie drzwi winno przebiegać w następujący sposób: Głowa rodziny stojąc przed progiem w otwartych drzwiach mówi: Słowo ciałem się stało, na co domownicy odpowiadają: I zamieszkało miedzy nami. Następnie poświęcona kredą piszę na drzwiach Litery K+ M+B oraz datę bieżącego, nowego roku. Krzyżyki między literami są symbolem znaku krzyża błogosławieństwa, a litery są skrótem łacińskiej inskrypcji: „Christus Mansionem Benedicat”, co oznacza „Niech Chrystus pobłogosławi ten dom”. Cyfry oznaczają nowy rok, na który przyjmujemy błogosławieństwo Pana Jezusa.

Na koniec kreślący napis mówi: Niech każdy szukający Chrystusa znajdzie Go zawsze między nami. na co domownicy odpowiadają: Amen!

* Kadzidłem okadzamy dom
* Na kolędę gromadzi się cała rodzina w komplecie.
* Stół nakryty białym obrusem – na stole krzyż, Pismo Święte, zapalone świece, woda święcona, kropidło.
* Dzieci w wieku szkolnym przygotowują swój zeszyt od religii.

Na czas kolędy kancelaria parafialna czynna jest tylko rano od 8.00 – 9.00