Kolęda 2014: 3 lutego - 8 lutego
02-02-2014, 14:16

Modlitewne spotkanie kolędowe stanowi wyznanie wiary rodziny, które powinno zgromadzić wszystkich domowników. Przede wszystkim obejmuje ono wspólne dziękczynienie za otrzymane łaski, prośbę o błogosławieństwo w nowym roku.

Wizyty duszpasterskie w naszej parafii w tym tygodniu:

3 II, poniedziałek:
- od godz. 18.00
- Nieporęt,ul. Dworcowa, zaczynając od strony GOK-u do Państwa Lempkowskich (nr 21)

4 II, wtorek:
- od godz. 18.00
- Nieporęt, ul. Dworcowa, od Państwa Golasińskich (nr 22) do Państwa Powała (nr 30)

5 II, środa:
- od godz. 18.00
- Nieporęt, ul. Dworcowa od Pani Zielińskiej (nr 29) do nr 36 (dawny dom Państwa Ryk)

6 II, czwartek:
- od godz. 18.00
- Nieporęt, ul. Dworcowa od Państwa Rostek (nr 35) do Państwa Aniołkowskich (nr 39)
ORAZ
- od godz. 18.00 - Nieporęt, ul. Jana Kazimierza, zaczynając od ul. Jacka Soplicy do Państwa Wróbel (nr 266)

7 II, piątek:
- od godz. 18.00
- Nieporęt, ul. Dworcowa od Państwa Smoczyńskich (nr 40) do Państwa Gąsior (nr 41C)
ORAZ
- od godz. 18.00 - Nieporęt, ul. Jana Kazimierza, od Pani Siwek (nr 268) do Państwa Popławskich (nr 217A)

8 II, sobota:
- od godz. 9.00
- Nieporęt, ul. Dworcowa od Pani Poczta (nr 43) do samego końca ul. Dworcowej w stronę wiaduktu
ORAZ
- od godz. 18.00 - Nieporęt, ul. Jana Kazimierza, od Państwa Zielińskich (nr 223) do ul. Asesora

Informacje dotyczące kolędy będą przekazywane przez Pana Kościelnego, roznoszącego kadzidło i kredę.

Przygotowanie do kolędy:
* Poświęconą kredą piszemy na drzwiach domu "K+M+B 2014"

Dziś mało kto wie, co tak naprawdę ów napis oznacza. Prawie każdy zapytany o to odpowie, że kreślone litery "KMB" oznaczają trzech króli, Kacpra, Melchiora i Baltazara. Nic bardziej mylnego.

Zwyczaj pisania kredą, którą poświęca się 6 stycznia w uroczystość Objawienie Pańskiego, istnieje w Kościele od XVII wieku. Pisane obecnie przez wiernych litery są błędną interpretacją łacińskiej inskrypcji: „Niech Chrystus błogosławi ten dom”. W średniowieczu powstała legenda dotycząca ewangelicznych Mędrców ze Wschodu, którzy przybyli do żłóbka. Nazwano ich trzema królami i nadano imiona: Kacper, Melchior i Baltazar. Także świętu Objawienia Pańskiego przypisano mylną nazwę święta Trzech Króli. Ponieważ kredę święcono właśnie wtedy, w świadomości wiernych szybko utrwaliło się błędne myślenie, iż litery „C M B” oznaczają właśnie trzech króli; imię Kacpra z łaciny pisze się przez „C”. Z czasem w języku polskim i niemieckim doszło do spolszczenia tego zapisu zastępując „C” literą „K”.

Zgodnie z obrzędami błogosławieństw, oznaczenie drzwi winno przebiegać w następujący sposób: Głowa rodziny stojąc przed progiem w otwartych drzwiach mówi: Słowo ciałem się stało, na co domownicy odpowiadają: I zamieszkało miedzy nami. Następnie poświęcona kredą piszę na drzwiach Litery K+ M+B oraz datę bieżącego, nowego roku. Krzyżyki między literami są symbolem znaku krzyża błogosławieństwa, a litery są skrótem łacińskiej inskrypcji: „Christus Mansionem Benedicat”, co oznacza „Niech Chrystus pobłogosławi ten dom”. Cyfry oznaczają nowy rok, na który przyjmujemy błogosławieństwo Pana Jezusa.

Na koniec kreślący napis mówi: Niech każdy szukający Chrystusa znajdzie Go zawsze między nami. na co domownicy odpowiadają: Amen!

* Kadzidłem okadzamy dom
* Na kolędę gromadzi się cała rodzina w komplecie.
* Stół nakryty białym obrusem – na stole krzyż, Pismo Święte, zapalone świece, woda święcona, kropidło.
* Dzieci w wieku szkolnym przygotowują swój zeszyt od religii.

Na czas kolędy kancelaria parafialna czynna jest tylko rano od 8.00 – 9.00