REMONT KOŚCIOŁA p.w. NIEPOKALANEGO POCZĘCIA N.M.P. W NIEPORĘCIE - cz II
20-07-2011, 20:43

Z początkiem kwietnia 2011 rozpoczęliśmy kolejny etap renowacji naszej przepięknej świątyni Niepokalanego Poczęcia NMP w Nieporęcie.

W ubiegłym roku zostały wykonane: naprawa fundamentów kościoła, osuszenie fundamentów, izolacja pozioma, pionowa, oraz zabezpieczanie fundamentów przez odprowadzenie wody od ścian kościoła.

Obecnie trwają prace związane z remontem elewacji naszego wieczernika. Prace te polegają na skuciu tynków ze ścian (tych części gdzie zagrzybienie i zasolenie doprowadziło do częściowej a w znacznej części zupełnej destrukcji elewacji). Wykonywane są także niezbędne zszycia murów, bo jest wiele pęknięć ścian - np. tylna ściana kościoła pękła od dachu do fundamentu.

Technika i technologia powyższego remontu polega na dokładnym oczyszczeniu zniszczonej części ścian, następnie naprawie i pokryciu specjalnymi tynkami renowacyjnymi o tzw. strukturze zbrojeniowej – tynk ten ma za zadanie chronić mur i przepuszczać powietrze. Jego twardość i zarazem elastyczność nie doprowadza do pęknięć tynku, a powierzchnia świetnie przyjmuje farbę.

Warto przypomnieć, że całość prac i rodzaj używanego materiału jest pod nadzorem Głównego Konserwatora Zabytków w województwie Mazowieckim. Również kolorystyka elewacji jest określona ściśle według wskazań i zaleceń Konserwatora.

Do dnia dzisiejszego przeprowadzono, zgodnie z projektem, następujące prace:
(kliknij na zdjęcie aby je powiększyć)

1) Skucie odpadającego tynku

2) Naprawa murów i nałożenie nowego tynku (etapami)

3) Pomalowanie elewacji

Jak do tej pory wszystkie prace są finansowane z dobrowolnych ofiar Parafian. Przy tym kolejnym sprawozdaniu pragnę ponownie złożyć ogromne podziękowanie za każdą ofiarę przeznaczaną na rzecz tego remontu. Niech Pan Bóg wynagrodzi za każdy dar modlitwy jak i za dzielenie się dobrem materialnym.

O dalszym przebiegu prac będziemy informować na stronie parafii.

ks. Jerzy Sieńkowski