Spotkania z Barrie Schwortzem - Józefów, 15.04.2012 godz. 19:00
12-04-2012, 19:38

Zakon Rycerzy Jana Pawła II serdecznie zaprasza na spotkanie z Barrie Schwortzem - członkiem pierwszej komisji badającej Całun Turyński.

Spotkanie odbędzie się w kościele Parafii NMP Królowej w Józefowie, 15.04.2012 o godz. 19:00


Barrie M. Schwortz- Amerykanin żydowskiego pochodzenia, producent, wydawca, naukowiec-analityk, fotograf, konsultant technik obrazowania w wielu międzynarodowych instytucjach, właściciel studia i laboratorium analizy fotograficznej, członek pierwszego zespołu badaczy Całunu Turyńskiego.


Życie prywatne
Rodzina Barriego Schwortza pochodzi z miejscowości Wisznice koło Białej Podlaskiej. Barrie ukończył Brooks Institute of Photography w 1971 roku. W 1978 założył własne studio fotograficzne gdzie rozpoczął karierę jako fotograf specjalizujący się fotografii produktowej i reklamowej.
Po przeprowadzce do Los Angeles w 1985 zaangażował się bardziej w rynek rozrywkowy. Związał się z Buena Vista Home Video Disneya. W tym czasie współtworzył filmy „Rocky and Bullwinkle” - zdobywcę srebrnego medalu za najlepszy film dla dzieci, oraz "Money, History In Your Hands" który zdobył nagrodę rodziców za najlepszy film edukacyjny roku w 1995.
Od 1987 do 2001 r. był niezależnym konsultantem od techniki obrazowej dla Laser Research and Technology Development Laboratory w Centrum Medycznym Cedars-Sinai w Los Angeles.
W 1998 r. opracował dwa protokoły cyfrowego obrazowania, które zostały zaakceptowane oraz przyjęte do stosowania w próbach klinicznych przez U.S. Food and Drug Administration (FDA), a jego firma pełniła rolę Głównego Laboratorium dla tych prób. Do jego klientów zalicza się również Senat Stanów Zjednoczonych.
Z jego doświadczenia korzysta wiele korporacji. Jego wykłady i prezentacje były pokazywane na głównych konferencjach medycznych na całym świecie.
Pracował także dla laboratorium w Los Alamos – tego samego, gdzie niegdyś wynaleziono bombę atomową.

Działalność syndologa
Jego przygoda z Całunem Turyńskim zaczęła się w 1978 r., gdy zadzwonili do niego znajomi naukowcy z NASA i zapytali, czy nie włączyłby się do ekipy udającej się do Turynu, by zbadać znajdującą się tam relikwię. Na początku Schwortz miał wątpliwości, czy będąc Żydem a nie Chrześcijaninem jest właściwą osobą. Jego rozterki rozwiał jednak inny żydowski naukowiec, Don Lynn, który był w NASA głównym specjalistą do spraw obrazowania i pracował przy programach kosmicznych Voyager, Vicking i Galileo. Lynn zapytał: „Zapomniałeś, że Jezus był Żydem?” W ten sposób został oficjalnym członkiem w zespole, który jako pierwszy dokonał dogłębnego naukowego badania Całunu Turyńskiego.

Gdy wyruszał z USA do Włoch, był przekonany, że całe badanie potrwa jeden dzień, naukowcy stwierdzą falsyfikat i wrócą do domu. Na miejscu odkrył jednak, że obraz mężczyzny na Całunie Turyńskim nie jest malowidłem. Badania wykazały, że nie było na nim śladów pigmentu. Od tamtego momentu w bibliotece pałacu królewskiego dynastii sabaudzkiej w Turynie rozpoczęto długotrwałe badania.
Choć od tamtej pory minęły 34 lata, Barrie Schwortz nie przestaje zajmować się Całunem. Przyznaje, że im dłużej pracuje nad tym przedmiotem, tym więcej tajemnic się przed nim odkrywa.

Schwortz przyznaje, że on sam do autentyczności Całunu Turyńskiego przekonał się dopiero po 18 latach badań. Decydująca okazała się rozmowa z innym naukowcem żydowskiego pochodzenia, wybitnym chemikiem i hematologiem dr. Alanem D. Adlerem. Wytłumaczył on Schwortzowi, dlaczego krew na płótnie mimo upływu czasu zachowała wciąż czerwoną barwę, zamiast stać się brązowa, jak każda inna po zakrzepnięciu. Otóż krew zachowuje swój pierwotny kolor w przypadku, gdy człowiek poddawany jest torturom i nie dostaje nic do picia. Wówczas następuje pękanie czerwonych ciałek krwi, a wątroba zaczyna wydzielać związek chemiczny zwany bilirubiną. Substancja ta, kiedy dostaje się do krwiobiegu, powoduje, iż krew na zawsze zachowuje swoją czerwoną barwę.
„Ta wiadomość była dla mnie jak brakujący element układanki’ – wspomina Schwortz. „Dopełniała całości. Po tej rozmowie zdałem sobie sprawę, że wszystkie przeszkody na drodze do akceptacji autentyczności Całunu zostały usunięte”.
Ostatnie badania przeprowadzone zostały przez włoskich naukowców z Narodowej Agencji Nowych Technik i Energii (ENEA). W grudniu 2011 r., po pięciu latach do świadczeń, wydali oni oświadczenie, że żadna znana technika sprzed XXI w. nie pozwoliłaby stworzyć takiego obrazu, jaki widnieje na Całunie. Głębokość zabarwienia tkaniny wynosi bowiem około 200 nanometrów, czyli odpowiada grubości ściany komórkowej pojedynczego włókna materiału. Zdaniem badaczy zbliżony efekt można osiągnąć jedynie za pomocą lasera ultrafioletowego najnowszej generacji.

Dziś Barrie Schwortz nie ma wątpliwości, że Całun Turyński jest dokumentem męki Jezusa i świadectwem jego cierpienia. Wszystkie informacje zapisane na płótnie zgadzają się bowiem ze szczegółami śmierci Chrystusa opisanej w Ewangeliach. Fotograf zauważa zarazem, że zdobycie wiedzy, jaką mamy teraz o Całunie, było niemożliwe jeszcze sto lat temu. Dopiero w ciągu ostatniego półwiecza technologia rozwinęła się do tego stopnia, że pozwoliła odczytać informacje zakodowane na tkaninie.
Choć przez lata podejmowano wiele prób, to jednak nikomu nie udało się wyprodukować obrazu, który miałby zbliżone do Całunu właściwości fizyczne i chemiczne. Do dziś nauka nie jest też w stanie ustalić, w jaki sposób na płótnie powstał wizerunek mężczyzny.

Barrie Schwortz od 1996r jest wydawcą założonego przez siebie serwisu internetowego „www.shroud.com” skupiającego wiedzę o Całunie Turyńskim. Do dzisiaj za jej pomocą pełni wpływową rolę w badaniach Całunu oraz propagowania informacji na jego temat.

W 2000 r wraz z Ianem Wilsonem napisał książkę „Całun Turyński – Zilustrowany Dowód” („The Turin Shroud: The Illustrated Evidence”). Publikuje w niej swoje dotychczasowe doświadczenie oraz wiedzę na temat Całunu

W 2009 r. założył Stowarzyszenie Badań oraz Edukacji o Całunie Turyńskim (Shroud of Turin Education and Research Association, Inc. – STERA, Inc.) organizację typu non-profit, której podarował prawa do ww. strony oraz swoją bardzo bogatą kolekcję fotograficzną, jak również wiele innych źródeł na temat Całunu. Celem powstania stowarzyszenia jest zachowanie tych materiałów dla przyszłych badań i studiów.
Jego materiały zdjęciowe były podstawą dla wielu produkcji History Channel, the Discovery Channel, the Learning Channel, the National Geographic Channel, CNN, PBS, the BBC, Fox News, Channel 1 Russia, radia Coast to Coast AM, radia Catholic Answers i Radia Watykańskiego. Wykorzystywane są także w setkach książek i niezliczonych publikacjach m. in. w magazynach Life, National Geographic, Time oraz Newsweek.

dodał: Administrator strony

ostatnie newsy [4]


Powered by News Asystent v1.5